Rekommenderade tillbehör till denna produkt
Guldockra JTCLES är ett ljusgult färgpigment med en svag brun ton. Pigmentet är av allra högsta kvalitet och är mycket populärt till tillverkning av färg. Goldockra är blandbart med alla typer av färgpigment och bindemedel, är mycket ljus- och kulörstabilt och har en medelgod täckförmåga (halvtransparent).
Användningsområde: Guldockra JTCLES går, likt andra ockror, att blanda med alla typer av färgpigment och bindemedel vilket gör dem mångsidiga och lätthanterliga. Guldockra JTCLES används exempelvis för att färga och nyansera betong, kalkfärg, silikatfärg och karamik, tillverka färg och lasyr samt till tillverkning av glasyr till porslinsmålning. Vanligt förekommande färgpigment för att tillverka oljefärg, tempera och slamfärg.
Fördelar och egenskaper
- Vackert gult torrpigment med djup och fyllighet.
- Till oljefärg, latex, akryl, tempera, gouache, akvarell och blandning i betong, bitumen, glasyr, plast etc.
- Mycket bra UV-tålighet.
1. Vid infärning av betong tillsätter man 1-10% av total vikt.
2. Vid tillverkning av färg varierar andelen färgpigment beroende av färgsort och kulör. Vid tillverkning av linoljefärg är det enklast att ta fram en basfärg som man sedan kan justera med linolja och terpentin. En del kokt linolja blandas noggrant med 2 delar färgpigment. Blanda med borrvisp i 5-10 minuter och låt färgen stå och dra i minst 1-2 timmar. Blanda sedan ytterligare en gång med borrvisp. Linoljefärg för utomhusbruk ska alltid innehålla minst 10% zinkvitt.
3. Vid arbeten med epoxi behövs normalt sätt ganska lite pigment. 1-5% av vikten beroende på hur starkt täckande man vill få det.









