Fönsterputs för rengöring av fönster, fasadglas, bilrutor och spegelglas. Fönsterrengöringsmedlet tar bort fläckar, ränder och smuts och ger en skinande ren yta fri från ränder. Även lämplig för generell rengöring av t.ex. bilinteriör, gummibåt, plastdetaljer, spishällar, telefoner och surfplattor och andra touchscreens.
Läs merFönsterputs 0,5L används för att rengöra glas och spegelglas. Fönsterputsen är baserad på tensider och alkoholer och ger ett skinande resultat på alla blanka ytor. Fönsterrengöringen är lätt att applicera och motverkar bildande av ränder. Används enklast tillsammans med ren mikrofiberduk.
Användningsområde: Fönsterputs för rengöring av fönster, speglar, backspeglar, vindrutor, duschkabiner, kyl, frys, spishällar, ugnsluckor, gasolgrill m.m. Även utmärkt för rengöring av smartphones och touchscreens som tenderar att samla stora mängder bakterier, fett och smuts. Förutom glasrutor och speglar används fönsterputsen till rengöring av plast, gummi och lackerade ytor. Lämplig t.ex. för rengöring av gummibåtar, snöskoter, plastbåtar, paneler i fordon, plastdetaljer på bilar etc.
Fördelar och egenskaper
- Skonsamt rengöringsmedel baserat på alkoholer och tensider.
- Rengör och skapar en skinande yta på fönster, bilrutor och spegelglas.
- Även lämplig för rengöring av exempelvis gummibåtar, båtinteriör, plastdetaler i fordon, paneler etc.
- Lämnar inga ränder eller spårämnen.
Produkt | Fönsterputs |
Tillverkare | Hagmans Kemi |
Innehåll | 500 ml |
Bas | Tensider och alkohol |
Kulör | Blå / transparent |
Spädning | Bruksfärdig. Ska ej spädas. |
Appliceringstemperatur | +1°C till +30°C |
Produkten har blivit tillagd i varukorgen