Tapetklister 201 är ett extra fint klister i pulverformat. 500g blir till ca 11L färdigblandat tapetklister. Limmet används till uppsättning av papperstapet, pyssel, papir-maché, grundering etc. Mycket prisvärt i jämförelse med å köpa tapetlim i butik. 500g förpackning.
Läs merAtt välja rätt tapetklister är avgörande för att få ett snyggt och hållbart resultat vid tapetsering. Dana Lim Tapetklister 201 är ett extra fint pulveriserat stärkelseklister som är speciellt framtaget för att passa de flesta tapetsorter i torra rum. Limmet är inte bara enkelt att använda utan också ett miljövänligt och kostnadseffektivt alternativ för både professionella och gör-det-själv-användare.
Pulverformens 100 % torrhalt innebär att du slipper betala för vatten, till skillnad från färdigblandat tapetklister som består av upp till 95 % vatten. Detta gör produkten mer ekonomisk och miljövänlig eftersom den minskar transportens miljöpåverkan. Dessutom passar klistret utmärkt för användning i klistermaskiner, vilket gör det till ett självklart val för större projekt.
Produktinformation
Dana Lim Tapetklister 201 är ett högkvalitativt stärkelseklister som levererar pålitliga resultat varje gång. Klistret är lättupplösligt och enkelt att blanda, vilket gör det smidigt att förbereda oavsett om du använder en klistermaskin eller blandar för hand. Dess extra fina konsistens säkerställer en jämn applicering och ett perfekt fäste för papperstapeter.
En av de största fördelarna med Tapetklister 201 är dess miljövänlighet. Eftersom det levereras i pulverform och blandas med vatten vid användning, reduceras onödig transport av vatten, vilket minskar koldioxidutsläppen. Dessutom är pulvret ekonomiskt eftersom du endast använder så mycket klister som behövs för ditt specifika projekt.
Fördelar och egenskaper:
Dana Lim Tapetklister 201 är mångsidigt och lämpar sig för en rad olika projekt, från traditionell tapetsering till hobbyarbeten. Några av dess vanligaste användningsområden är:
Den mångsidighet som Tapetklister 201 erbjuder gör det till ett utmärkt val för både små och stora projekt. Oavsett om du arbetar med en omfattande renovering eller ett enkelt hobbyprojekt, säkerställer detta klister att du får ett professionellt och hållbart resultat.
Med Dana Lim Tapetklister 201 får du ett högkvalitativt, miljövänligt och ekonomiskt klister som passar alla dina tapetserings- och hobbybehov. Pulvrets lättupplösliga formula gör det enkelt att använda, och dess höga torrhalt innebär att du får mer värde för pengarna. Oavsett om du är en erfaren tapetserare eller en nybörjare är detta klister ett smart och pålitligt val för att uppnå professionella resultat.
1. Underlaget ska vara rent, torrt, fast och fritt från tapetrester, målarfärg etc. Täta och målade ytor genomslipas med P40-60. Grundering kan göras på bar puts och sugande underlag med tapetlim 203 (500g pulver till 15L vatten).
2. Tapetklistret rörs långsamt ned i ca 11L kallt vatten. Rör om i ytterligare 2 minuter. Låt vila i ca 10 minuter. Rör om grundligt, limmet är sedan klart att användas.
3. Tapeterna skall monteras i rumstemperatur. Klistret appliceras på baksidan tapeten där den skall dra och blöta tapeten innan uppsättning. Torka av eventuellt spill på framsidan med svamp och vatten.
Produkt | Dana Lim Tapetklister 201 |
Innehåll | 500g |
Bas | Förädlad stärkelse |
Konsistens | Pulver |
Blandningsförhållande | 500g tapetlim till 11L vatten. |
Åtgång | 500g tapetlim räcker till ca 60m2 väggyta. |
Hållbarhet | Minst 2 år i oöppnad förpackning, förvaras torrt och svalt. |
Produkten har blivit tillagd i varukorgen