Mirka Kantsliprondell Jepuflex Antistatic 175 x 8mm
Mirka sliprondell Calitex och Jepuflex Plus, 175 x 8++, med kardborrefäste slipar snabbt och lätt all typ av trä, hård lack, komposit, plast, målarfärg m.m. Slippappret passar bl.a. Örebro KM-7/1 och Vega. 50-pack
Läs merRekommenderade tillbehör till denna produkt
Mirka Kantsliprondell Jepuflex Antistatic 175 x 8mm ++ med kardborrefäste är en högkvalitativ sliprondell som är särskilt framtagen för att hantera slipning av kanter, trappor, mindre golvytor och andra svåråtkomliga ytor. Den är idealisk för professionell användning vid slipning av trägolv, målade ytor och betong. Rondellen är tillverkad med slitstarka och effektiva slipmineraler som säkerställer en snabb och effektiv materialavverkning. Den robusta konstruktionen ger en lång livslängd och motverkar igensättning, vilket resulterar i en mer effektiv slipprocess och bättre slutresultat.
Jepuflex Antistatic har ett extra starkt antistatiskt pappersryggmaterial som minskar dammuppbyggnad, vilket ger en renare arbetsmiljö och förbättrad prestanda vid långvarig användning. Sandpapprets fullhartsbindning i kombination med slipmineraler av aluminiumoxid ger hög aggressivitet och hållbarhet. I grövre kornstorlekar används kiselkarbid, vilket ytterligare ökar rondellens prestanda vid slipning av hårda material som betong och glasfiberlaminerad plast.
Kantsliprondellen är utvecklad för slipning längs kanter och vid övergångar mellan tak och golv, längs lister och på trappor där traditionella golvslipmaskiner inte kommer åt. Den används även vid slipning av mindre golvytor, där en större maskin inte är praktisk eller effektiv. Rondellen är kompatibel med slipmaskiner som Örebro KM-7/1 och Vega med kardborreplatta, vilket gör den till ett mångsidigt och användarvänligt val för professionella golvslipare och hantverkare.
Mirka Kantsliprondell Jepuflex Antistatic 175 x 8mm ++ är konstruerad för att kunna hantera både hårda och mjuka träslag, samt för slipning av ett- och tvåkomponentslack, målade golv och andra belagda ytor. Dess robusta pappersrygg ger en stabil och jämn slipning, samtidigt som den flexibla konstruktionen möjliggör noggrann materialavverkning även i trånga utrymmen.
Användningsområde:
- Slipning av kanter, trappor och mindre golvytor där större maskiner inte är effektiva
- Slipning av hårt och mjukt trä, 1K- och 2K-lack, målade ytor och betong
- Användning i yrkesmässiga sliparbeten inom golvrenovering och byggnation
- Kompatibel med slipmaskiner som Örebro KM-7/1 och Vega med kardborreplatta
Fördelar och egenskaper:
- Högpresterande sliprondell för professionell användning
- Extra slitstarkt och antistatiskt pappersryggmaterial minskar dammuppbyggnad och förbättrar prestanda
- Effektiv avverkning av trä, lack, målade ytor, betong och glasfiberlaminerad plast
- Utmärkt för slipning av hörn, kanter, trappor och övergångar mellan tak och golv
- Kiselkarbid i grövre kornstorlekar för extra aggressivitet och lång livslängd
Mirka Kantsliprondell Jepuflex Antistatic 175 x 8mm ++ är det perfekta valet för professionella hantverkare och golvslipare som behöver en pålitlig och slitstark sliprondell för krävande slipoperationer. Dess effektiva slipmineraler, slitstarka konstruktion och antistatiska egenskaper gör den till en av de bästa lösningarna för att uppnå ett jämnt och professionellt slutresultat vid kant- och detaljslipning.
| Produkt | Mirka Jepuflex Antistaic |
| Diameter | 175mm |
| Fäste | 8mm ++ |
| Kardborre | Ja |
| Typ | Sliprondell |
| Slipkorn | Aluminiumoxid/kiselkarbid |
| Färg | Rödbrun |
| Ryggmaterial | Antistatiskt T-papper / F-papper |
| Bindning | Fullharts |
| Grovlek | P40 - P60 |
| Ströning | Sluten |





